Občianske rady sú v poslednej dobe trendom v Európe (Nemecko, Francúzsko, Belgicko, Anglicko. a.i.) i vo svete (Čile, Austrália, Brazília, a.i.). Občianske rady zabezpečujú priamu účasť občanov na správe veci verejných na všetkých úrovniach a posilňujú tým demokratizáciu. Vo všeobecnosti platia zásady, že Občianska rada je vytvorená z náhodne vylosovaných občanov podľa veku, pohlavia, vzdelania, bydliska, ap., stretáva sa počas viacerých víkendov, na začiatku s za a proti argumentujúcimi expertami, pričom radu vedú neustále moderátori, každý účastník – občiansky radca spoločne diskutuje za stolom a na záver vytvorí rada spoločné odporučenie na príslušnú tému pre: občanov pred referendom (Írsko, Švajčiarsko, štát Oregon v USA), alebo pre politikov. Tento dokument je receptom ako úspešné vykonať Občiansku radu a sleduje prvú celoštátnu Občiansku radu v Nemecku. Popisuje organizáciu, priebeh výberu účastníkov, sledovanie niekoľkých účastníkov ich predstavy, pocity, dojmy a závery pred, počas a na konci Občianskej rady, ktorá okrem doporučení politikom k zavedeniu; celoštátneho referenda (nemajú ho), registra lobistov a uzákonenia Občianskych rád, viedla nakoniec k úspechu v tom, že Rada najstarších spolkového parlamentu podporila zavedenie ďalšej Občianskej rady pre rok 2021 pod dohľadom predsedu parlamentu.
KONGRES MIESTNYCH A REGIONÁLNYCH SAMOSPRÁV Odporúčanie 459 (2021)1
Uskutočnenie referend na miestnej úrovni, zdôrazňuje spojenie občianskeho zhromaždenia (rady) s miestnym referendom – pozri bod 3.b.
Vladimir PREBILIC, Slovinsko
1. Prerokované a prijaté kongresom 16. júna 2021, 2. zasadnutie [pozri dokument CG(2021) 40-11, dôvodová správa], spravodajca: Vladimir PREBILIC, Slovinsko (L, SOC/G/PD). Rada Európy, F-67075 Štrasburg Cedex http://www.coe.int/congress 2. Kongres poukazuje na to, že: a) referendá sa čoraz viac používajú ako nástroj priamej demokratickej angažovanosti pri riešení otázok, ktoré majú zásadný význam pre životy ľudí. V tejto súvislosti sa referendá môžu stať predmetom kontroverzie z dôvodu potenciálne rozdeľujúcej povahy ich otázok a problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť počas príslušných referendových kampaní; b. Hoci národné referendá v súčasnosti priťahujú veľkú pozornosť verejnosti, v skutočnosti sú to miestne referendá, ktoré sú v členských štátoch Rady Európy najrozšírenejšie. Miestne referendá sú nevyhnutné na preskúmanie vôle občanov v otázkach, ktoré priamo ovplyvňujú ich každodenný život. c. vzhľadom na to sú potrebné účinné usmernenia, aby členské štáty mohli zodpovedne využívať miestne referendá v rámci, ktorý je v súlade s normami Rady Európy, najmä s Európskou chartou miestnej samosprávy, ako aj s medzinárodnými normami a osvedčenými postupmi. 3. Vzhľadom na vyššie uvedené a na pozadí zásad a noriem zakotvených v európskom volebnom dedičstve kongres vyzýva Výbor ministrov, aby vyzval členské štáty, aby: a) vykonávali existujúce usmernenia a osvedčené postupy týkajúce sa konania referend, najmä tak, ako ich definovala Benátska komisia v Kódexe osvedčených postupov vo volebných záležitostiach a v revidovaných usmerneniach o konaní referend, na vnútroštátnej úrovni a prípadne aj na miestnej úrovni; b. viac využívali občianske zhromaždenia a podobné nástroje poradnej demokracie, ktoré sprevádzajú uskutočňovanie miestnych referend, s cieľom zmierniť napätie a lepšie informovať občanov o rozhodnutiach; c) analogicky s ustanoveniami o účasti na komunálnych voľbách obsiahnutými v Dohovore o účasti cudzincov na verejnom živote na miestnej úrovni udeliť právo voliť v miestnych referendách cudzincom, ktorí sa legálne zdržiavajú vo svojej krajine po dobu piatich rokov. 4. Kongres sa zaväzuje, že pri pozorovaní miestnych referend v členských štátoch bude brať do úvahy usmernenia uvedené v dôvodovej správe k tomuto odporúčaniu, ako aj ďalšie príslušné normy.
(12) Inovatívne formy účasti s priamym zapojením občanov, ako sú deliberatívne procesy a procesy spolutvorby s online i fyzickou účasťou, predstavujú sľubné postupy na podporu a obnovu mechanizmov správy veci verejných. Pomáhajú mobilizovať občanov pri riešení komplexných problémov politiky vrátane rozhodnutí týkajúcich sa zmeny klímy či investícií do infraštruktúry15. alebo Tieto inovatívne formy účasti a angažovanosti v kontexte tvorby verejných politík sa môžu uskutočňovať v rôznych fázach tvorby politík a môžu sa organizovať v rôznych podobách, a to vo forme panelových diskusií občanov, online či offline občianskych porôt zhromaždení, občianskych (tzv. konsenzuálnych) konferencií, participatívneho zostavovania rozpočtu či spolutvorby. Členské štáty by mali zabezpečiť, aby mali orgány verejnej správy primerané finančné zdroje a právomoci na organizáciu takýchto iniciatív, a to napríklad s prihliadnutím na požiadavky právnych predpisov Únie o ochrane údajov.
Ako sa organizujú Občianske rady:
súvisiace články: