V poslednej dobe vo svete nastal rozmach s Občianskymi radami (OR). Zabezpečujú priamu spoluúčasť občanov na všetkých úrovniach v správe veci verejných a svojimi odporučeniami pomáhajú občanom pri hlasovaní v referende, alebo politikom, zastupiteľstvám, parlamentu pri riešení dôležitých spoločenských problémov. Priekopníkom v tejto oblasti bol John Gastil.
John Gastil sa narodil v San Diegu a vyrastal v kvakerskej rodine. Jeho skúsenosti z kvakerských stretnutí podnietili jeho záujem o to, ako ľudia pracujú v rámci skupín pri rozhodovaní, dosahovaní konsenzu v určitých časoch a obhajovaní svojich pozícií prostredníctvom rozumu a dôkazov. Gastil získal BA v politických vedách na Swarthmore College v roku 1989 a MA (1991) a Ph.D. (1994) v odbore komunikačné umenie na University of Wisconsin-Madison . Predtým vyučoval na Washingtonskej univerzite a pôsobil ako vedúci oddelenia komunikačných umení a vied a ako riaditeľ McCourtney Institute for Democracy na Penn State University .
Gastilov výskum vyvrcholil v jeho knihe z roku 1993 Democracy in Small Groups. Skúmal v nej fungovanie pravidiel skupinového rozhodovania, vytváranie a udržiavanie demokratických noriem a vznik deliberatívnych praktík.
Niektoré z jeho neskorších výskumov skúmali občianskej rady, prostredníctvom ktorých môžu bežní občania uvažovať a robiť následné rozhodnutia. Na základe poznatkov Alexisa de Tocqueville a iných Gastil a jeho spoluautori vytvorili v časopise The Jury and Democracy prvú rozsiahlu štúdiu o tom, ako služba občianskej rady ovplyvňuje účastníkov. Gastil ukazuje vplyv na občianske postoje poroty, názory na právne inštitúcie, názory na deliberáciu a následnú účasť v politike.
Gastil je tiež široko uznávaný za podporu diskusie medzi občanmi počas volieb a v iných politických inštitúciách. Vo svojej knihe By Popular Demand navrhol vytvorenie občianskej rady, ktorej účastníci boli náhodne vybraní, aby zabezpečili prierez spoločnosti, aby rokovali o iniciatívach pri hlasovaní a referendách. V roku 2010 sa Oregon stal prvým štátom, ktorý implementoval túto myšlienku prostredníctvom svojho preskúmania občianskej iniciatívy (CIR). Oregon informuje o výsledkoch týchto občianskych rád prostredníctvom oficiálneho voličského letáku štátu. Podobné politiky doteraz prijalo niekoľko ďalších štátov a Gastilov výskum Citizens‘ Initiative Review (CIR) v Oregone bol opakovane citovaný v akademických časopisoch aj v spravodajských médiách.Gastil svedčil pred zákonodarnými zbormi Oregonu, Washingtonu a Massachusetts o týchto rozhodovacích procesoch.
Vybrané publikácie
• Gastil, J., Knobloch, K. (2020). Nádej pre demokraciu: Ako môžu občania vrátiť rozum do politiky. New York: Oxford University Press.
• Gastil, John, E. Pierre Deess, Philip J. Weiser a Cindy Simmons (2010). Porota a demokracia: Ako rokovanie poroty podporuje občiansku angažovanosť a politickú participáciu . New York: Oxford University Press.
• Gastil, John (2000). Podľa populárneho dopytu: Revitalizácia zastupiteľskej demokracie prostredníctvom poradných volieb . Berkeley, CA: University of California Press.
• Gastil, John (1993, 2. vydanie 2014). Demokracia v malých skupinách: participácia, rozhodovanie a komunikácia . Philadelphia: New Society Publishers.
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/John_Gastil